Biegnę, by on uwierzył, że jest tego wart…

Świat biegaczy i świat osób bezdomnych – z pozoru niewiele je łączy. Ci pierwsi prowadzą normalne życie. Mają dom i swoje marzenia – te osobiste i te sportowe. Wybiegają na ulicę, aby oddać się temu, co daje im radość. Dla osób bezdomnych ulica to miejsce zmagań o każdy dzień.
Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 32 tysięcy osób bezdomnych. Dróg prowadzących do „życia na ulicy” jest wiele. Bo bezdomność to złożony problem, na który składa się wiele przyczyn– utrata pracy, eksmisja, uzależnienie, zerwane więzi rodzinne…Bezdomność to nie wybór, a dramat człowieka pozostawionego samemu sobie. Powrót do samodzielnego życia w społeczeństwie jest bardzo trudny. Wiedzą o tym dobrze pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio – nowoczesnej placówki, która od ponad 10 lat wspiera osoby bezdomne.
W samym sercu Krakowa w dwóch profesjonalnych Centrach Dzieła Pomocy św. Ojca Pio działa: świadczący pomoc socjalną punkt konsultacyjny, poradnia psychiatryczno-psychologiczna, punkt poszukiwania pracy, łaźnia, pralnia, garderoba, kuchnia oraz ambulatorium.Z pomocy, którą oferują Centra, korzysta ponad 1600 osób bez domu.
Codzienne wsparcie i towarzyszenie w trudnej drodze do samodzielności to jedno, prócz tego w Dziele Pomocy św. Ojca Pio podejmuje się również starania aby zwracać uwagę społeczeństwa na problem jaki jest bezdomność. Stąd pomysł, aby w pozytywne „mówienie” o bezdomności zaangażować biegaczy. Jak? Czasem wystarczy koszulka biegowa i nadrukowane na niej, dające do myślenia hasło.Po raz pierwszy biegacze pod szyldem Dzieła Pomocy wystartowali w 2013 roku. Sportowcy pobiegli w koszulkach z napisami: Ulica dobra do biegania, kiepska do mieszkania”, „Biegnę, by on uwierzył, że jest tego wart… z Dziełem Pomocy dla osób bezdomnych” i ”, „Biegam po ulicy, mieszkam w domu. Nie każdy ma tyle szczęścia”.

Bez wątpienia warto pobiec w barwach Dzieła i w ten sposób zwrócić uwagę na problem bezdomności. Najbliższa taka okazja będzie miała miejsce podczas XXXV Półmaratonu Gochów. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto wypełni formularz dostępny TUTAJ. Uczestnicy otrzymają specjalnie przygotowaną koszulkę z logo Dzieła Pomocy św. Ojca Pio i hasłem oraz medal z dedykacją podopiecznego. Zapraszamy!

Poniżej zdjęcia z działalności Dzieła:

Recepcja - kolejka osóbRecepcja kolejka

JadłodajniaJadłodajnia

Łaźnia, pralnia, garderobaŁażnia, pralnia, garderoba.

AmbulatoriumAmbulatorium

Aktywizacja zawodowaAktywizacja zawodowa