Już Nam Pilno Zobaczyć Wilno.

wilno

Wilno to fantastyczny kierunek ! Wszyscy wiemy, że to stolica Litwy, historycznie i kulturalnie tak bardzo powiązaną z naszą ojczyzną.Miasto oczarowuje, a wiele osób, które już je odwiedziło, mówi, że chciałoby do niego powrócić. Atmosfera tego miejsca, klimat, który można w nim poczuć, a także wciąż obecna polskość sprawiają, iż możemy poczuć się zachwyceni tym, co nas otacza.
Piękno Wilna
Wilno na przestrzeni lat przechodziło z rąk do rąk. Wspaniałe miejskie budowle były świadkiem wielu ataków i trudnej odbudowy. Dziś jest to wspaniałe, pełne uroku miasto, pełne kościołów, muzeów i życzliwych mieszkańców.Wilno położone jest zaledwie 200 km od polskiej granicy.granica

 Litwini to bardzo gościnny naród
Podobnie, jak Polacy, Litwini wyznają zasadę „zastaw się, a postaw się”. Gościnność jest tu absolutnym priorytetem, a uroczyste przyjęcie zagranicznych gości – wręcz obowiązkiem.
Wilnianie płynnie mówią po polsku
Nasz język znają więc nie tylko Polacy mieszkający w Wilnie (ok. 20% ludności), ale też znaczna większość Litwinów tam będących. Jedynym wyjątkiem jest mniejszość rosyjska (12%), która rozmawia wyłącznie po rosyjsku i litewsku. Mniejszość ta bardzo niechętnie przyjmuje fakt, że to nie rosyjski, a polski jest drugim najpopularniejszym na Litwie. Oczywiście wszystko to opiera się na dużych uproszczeniach i generalizacji, ale jeśli spotkamy w Wilnie osobę, która nie zna języka polskiego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to właśnie Rosjanin.
Na targach można płacić polską walutą
Oczywiście w sklepach i supermarketach uznawane są wyłącznie litewskie lity (lub karty debetowe/kredytowe), ale już na targowiskach w mieście można bez problemu płacić złotówkami – i to czasem z dużą korzyścią! Podczas gdy kurs 1 LTL ~ 1,21 PLN , wielu sprzedawców traktuje je na równi, robiąc de facto duży rabat turystom z Polski. Warto dodać, że w Wilnie jest stosunkowo wiele straganów, rynków i przydrożnych handlarzy żywnością i pamiątkami. Polecam więc przed wyjazdem do Wilna nie kupować w kantorach zbyt wielu litów, za to zabrać ze sobą zapas polskich złotówek o niewielkich nominałach (5, 10, 20 zł).
W trakcie zwiedzania na pewno zgłodniejemy. W Wilnie znajduje się wiele restauracji, w których skosztujemy przepysznych litewskich dań. Za obfity obiad z napojem zapłacimy średnio 15-20 litów. Szczególnie warte polecenia są: cepeliny, sałatka litewska czy babka ziemniaczana.
Litewskie puby – wyśmienite piwo i jeszcze lepsze zakąski
Wilno ciekawe jest również nocą! Jeśli starczy nam sił, możemy wybrać się do jednego z barów lub klubów. Za piwo zapłacimy około 6 litów. Znakomitą przystawką jest smażony chleb.
Tego nie powie nam żaden Przewodnik
Oczywiście tym czego nie powie wam przewodnik jest to co warto ze sobą wywieść z Litwy
nalewka
Trzy Dziewiątki (Trejos devynerios) – „999” – litewska nalewka robiona na 27 ziołach i stąd jej nazwa, zawiera m. in. ziele piołunu, korzeń rabarbaru, goździki, liść laurowy, lubczyk, kminek, owoce głogu, jarzębiny. Ma gorzko – słodki smak i bogaty aromat, reguluje pracę układu pokarmowego. Nalewka ta zdobyła 8 międzynarodowych nagród, ma też status dziedzictwa kulinarnego.
Do rodziny nalewek „999” należą też:
Czerwone „999” – z dodatkiem pomarańcz i cytryn, balsam o słodkawym smaku, ma 35 % mocy;
Zielone „999” – z dodatkiem mięty, balsam o słodkawym smaku, ma 35 % mocy;
Imbirowe „999” –nalewka na 27 ziołach z dodatkiem cytryny, imbiru.
sta
Starka – na Litwie znana co najmniej od XV w., w dawnych czasach to był szczególny trunek, który, zgodnie z legendą, sporządzało się z okazji narodzin syna lub córki, zakopywano wódkę w dębowej beczce, wykopywano na wesele tegoż syna. Ma brązowy, lekko szczypiący smak.
Obecnie Starka na Litwie jest produkowana z naturalnej nalewki z liści jabłoni i grusz oraz innego surowca roślinnego, dodaje się też wino, brandy. Pije się do posiłku, również smaczna w drinkach z colą lub sokiem jabłkowym.
Daily bread
Czarny żytni chleb jest robiony na zakwasie, najbardziej smakuje ten posypywany kminkiem. Turyści z Polski czasami nawet kupują kilka bochnów tego chleba, aby zawieźć do kraju i poczęstować rodzinę i przyjaciół.
IMGP1878
Słodkie serki w polewie czekoladowej lubią nie tylko dzieci, lecz i dorośli. Smaczne i godne polecenia są serki z serii MAGIJA,JO, JONUKAS.