Polak wystartuje w Tenzing Hillary Everest Marathon!

Co roku 29 maja, w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest, odbywa się najbardziej ekstremalna impreza biegowa na świecie. Słynny Tenzing Hillary Everest Marathon. Dzięki programowi Totalizatora Sportowego LOTTO EXTREME w tym roku wystartuje w niej Polak Robert Celiński, zdobywca Maratońskiej Korony Ziemi i trzykrotny mistrz świata w biegach przełajowych kategorii Masters.

Trasa jest niezwykle trudna. Rozpoczyna się w bazie u stóp Mount Everest na wysokości 5364 metrów, a kończy w mieście Namche Bazaar (3446 m npm).

Najwyższy punkt na trasie to wzniesienie Kalapatthar na wysokości 5545 m. Będzie to drugi występ Celińskiego w tym maratonie. Za pierwszym razem wystartował w 2005 roku, zajmując bardzo dobre 36. miejsce, najlepsze spośród nie-sherpów. – Miałem dłonie zdarte do żywego mięsa, gdyż po drodze kilka razy się wywróciłem na zdradliwych kamieniach w korytach wyschniętych rzek – wspomina Celiński. – Utrudnieniem są strome podbiegi i zbiegi, na których inaczej pracują mięśnie. Próbując dotrzymać kroku sherpom, musiałem walić pięściami w uda, żeby skurcze odpuszczały – opowiada.

O trudności trasy nie świadczą jednak tylko przeszkody naturalne, ale również ograniczona ilość tlenu i niskie ciśnienie. W takich warunkach ciężko się chodzi, nie mówiąc już o bieganiu…

W tym roku Celiński pojedzie w Himalaje około sześć tygodni przed maratonem. – Muszę się dobrze zaaklimatyzować i poćwiczyć na trasie. Zamierzam powalczyć o zwycięstwo! – zapowiada Polak.

Motto programu Lotto Extreme to: Marzenia są po to, by rozbudzały naszą świadomość istnienia – trzeba się tylko na nie otworzyć i próbować je zrealizować.

„Chcemy być inspiracją dla wielu „zapaleńców” sportów wyczynowych, ale nie tylko”; Współtworzyć emocjonujący sport i związany z nim styl życia. Pokazywać ludzi z pasją, którzy mają odwagę żyć swoimi marzeniami i podejmują niezwykłe wyzwania, walcząc jednocześnie ze słabościami. Przedstawiać sylwetki najbardziej utalentowanych sportowców ekstremalnych na świecie, pokażemy ludzi, którzy wykorzystują swoje umiejętności, inteligencję, rozum, siłę woli i determinację, aby osiągać swoje cele.