ściągawka przed wyjazdem

Wielkimi krokami zbliża się termin wyjazdu Naszego Klubu do Budapesztu. Sądzę, że będzie to dla naszych klubowiczów wielkie przeżycie, na pewno nie zabraknie wspomnień . Zabierzemy ze sobą pogodę, uśmiech i dobry humor ….

Budapeszt to stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu na lewym. W roku 1950 przyłączono do niego 23 okoliczne miejscowości, dzięki czemu obszar miasta zwiększył się 2,5 raza

Od 1 maja 2004 obywatel Polski nie potrzebuje paszportu, wystarczy dowód osobisty. Od 26 czerwca 2012 r. wg prawa unijnego każdy obywatel /dorośli i dzieci/ wyjeżdżający za granicę powinien posiadać swój własny dokument tożsamosci.

Najzimniejszy miesiąc: styczeń (-1C), najcieplejszy sierpień (21,3C). Walutą obowiązującą  na Węgrze jest forint (HUF) .Monety: 5,10,20,50,100,200 HUF. Banknoty : 500,1,000,2,000,5,000, 10,000, 20,000 HUF

 • PODSTAWOWE ZWROTY :
   • Nie mówię po węgiersku – Nem beszélek magyarul
   • Jestem Polakiem – Lengyel vagyok
   • tak – igen
   • nie – nem
   • Dzień dobry – Jó napot
   • Cześć – Szia
   • Dobry wieczór – Jó estét
   • Dziękuję – Köszönöm
   • Przepraszam – Bocsánatot kérek

  CZĘSTE NAPISY:

   • Áruház – dom towarowy
   • Bejárat- wejście
   • Bolt – sklep
   • Étterem – restauracja
   • Kávéház – kawiarnia
   • Nyítva – otwarte
   • Zárva – zamknięte

  AKTUALNE CENY ORIENTACYJNE (Ceny w sklepach):

  • chleb 1 kg 200-250 HUF
  • bulka,rogalik 1 szt 20 HUF
  • coca-cola 1 l 250 HUF
  • woda mineralna 1,5 l 150-200 HUF
  • wino 0,75 l 400-3000 HUF

  CENY W RESTAURACJI:

 • obiad 2500-4000 HUF/ os
 • pizza 800-1200 HUF/ os
 • hamburger 250-500 HUF
   

Ogólnie sklepy są czynne od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00, a w soboty od 9.00 do 13.00. Nie ma przerw obiadowych.
Sklepy spożywcze oraz centra handlowe są czynne od poniedziałku do piątku od 7.00 do 19.00, a w soboty od 7.00 do 14.00. Duże centra handlowe, centra rozrywkowe, oraz niektóre sklepy prywatne (wiele z nich jest czynnych 24 godziny na dobę) pracują także w niedziele.

Jedzenie i picie

Typowe węgierskie potrawy to kluski, faszerowana papryka, mięsa w różnej postaci oraz oczywiście leczo i gulasz. Oprócz papryki, bardzo popularnym dodatkiem do dań jest cebula. Większość posiłków przyprawia się na ostro. Węgry kojarzą się również z kiełbasą salami i winem Tokaj.

Pamiątki

W Budapeszcie można kupić wiele rzeczy, ale sporo z nich to bezwartościowa tandeta, za którą trzeba jednak wyłożyć niemałe pieniądze. Lokalne wyroby są znacznie droższe. Na pewno warto zakupić chociaż butelkę lokalnego wina – Tokaj – lub innego alkoholu. W ofercie są m.in. wódki owocowe czy nalewki. Budapeszt  słynie również z porcelany i ceramiki oraz koronek i haftów. Te są jednak drogie – za miniaturową serwetkę trzeba zapłacić ponad 10 euro. Można również przywieźć artykuły żywnościowe – paprykę, lokalne wędliny czy słodycze. Oczywiście nie brakuje „standardowych” pamiątek, jak np. magnesów czy pocztówek.

treder-trans1Wyjazd z Bytowa planowany jest 8 pażdżiernika (czwartek) godz. 18:00 zbiórka parking koło Lidla Został już wynajęty bus z prywatnej firmy przewozowej z Lęborka Trede-Trans

U W A G A!!!
Prosimy nie zapomnieć dowodu osobistego lub paszportu.WSZYSCY  STARTUJEMY W KOSZULKACH KLUBOWYCH Nie czekamy na spóźnialskich, liczymy na Państwa punktualność.
I  zabieramy oczywiście uśmiech i dobry humor